| Camera | 12MP+12MP+16MP main, 10MP front | |
|---|---|---|
| Display | 6.5 inch AMOLED Display | |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI | |
| Chipset | Exynos 9820 (8 nm) - EMEA | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB,512GB ROM | |
| Battery | 3400mAh Li-Ion Battery |
| Name | Samsung Galaxy S11 Pro |
|---|---|
| Model | Galaxy S11 Pro |
| Price | Tk 109,423 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Date | 2020, March |
|---|
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
|---|---|
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Resolution | 1440 x 3040 pixels, 19:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 550 ppi density |
| Primary Camera | 12MP 12MP 16MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 10MP |
| Camera Features | Leica optics, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@60fps, 1080p@240fps, 720p@960fps, HDR, dual-video rec. |
| Body Dimensions | 149.9 x 70.4 x 7.8 mm (5.90 x 2.77 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 157 g (5.54 oz) |
| Body Build | Front glass, aluminum body |
| Body Color | Prism White, Prism Black, Prism Green, Prism Blue, Canary Yellow, Flamingo Pink |
| Operating System | Android 9.0 (Pie); One UI |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.31 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - EMEA |
| GPU | Mali-G76 MP12 - EMEA |
| Chipset | Exynos 9820 (8 nm) - EMEA |
| Memory Internal | 128GB,512GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 3400mAh |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2, ANT+, Bixby natural language commands and dictation, Samsung DeX (desktop experience support) |
|---|---|
| Messaging | Y |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By |
|---|
Very nice phone
Display: 7.92 Inches Foldable LTPO OLED Display
Camera: 50MP+20MP+12MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, MagicOS 7.2
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 48MP+12MP Main, 12MP+SL 3D Front
Chipset: Apple A16 Bionic (4 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 17
Battery: 4383 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.73 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50.3MP+50MP+50MP Main, 32MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main 32MP Front Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13 (Global), OriginOS 3 (China)
Battery: Li-Po 4810 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.67 inches LTPO OLED Display
Camera: 48MP+48MP+13MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: 4815 mAh Non-removable Li-Po
View Details →
Display: 6.1 Inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 3900 mAh Battery
View Details →
Display: 7.9 Inches Foldable OLED Display
Camera: 54MP+8MP+50MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 11.5 Inches LED Display
Camera: 13MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Dimensity 9000
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 12L
Battery: Non-removable Li-Po 7700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+50MP+64MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12 GB RAM
OS: Android 12, Magic UI 6, Google Play Services (market/region dependent)
Battery: 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 inches OLED Display
Camera: 12MP main, 7MP front
Chipset: Apple A13 Bionic
RAM: 6GB RAM
OS: iOS v13.0
Battery: 2050 mAh Battery
View Details →